Desať menej známych faktov o NHL

Považujete sa za hokejového odborníka a myslíte si, že vás už nič neprekvapí? Práve pre vás potom Magazín The Hockey Writers pripravili zoznam desiatich zaujímavých, no málo známych faktov týkajúcich sa NHL

1. Jednodolárový muž

V roku 1993 získal Detroit Red Wings útočníka Krisa Drapera za jediný dolár. Práve preto si v Detroite vyslúžil prezývku „jednodolárový muž“. Lacná kúpa sa „červeným krídlam“ v každom prípade vyplatila. Počas sedemnástich sezón v červenom drese odohral 1137 zápasov, v ktorých strelil 158 gólov. Detroitu pomohol k Stanleyho pohárom v rokoch 1997, 1998, 2002 a 2008.

2. The Great One

Každý vie, že Wayne Gretzky je historicky najproduktívnejším hráčom histórie NHL. Vedeli ste však, že legendárnemu Kanaďanovi by táto pozícia patrila aj vtedy, ak by nestrelil ani jediný gól? Vo svojej kariére totiž nazbieral viac asistencií (1963) ako druhý najproduktívnejší hráč histórie bodov (Jágr 1903).

3. Prvý gól

Viete kto strelil vôbec prvý gól NHL? Tento titul už nikto nikdy nevezme Dave Ritchiemu z tímu Montreal Wanderers. Ritchie skóroval proti Torontu Arenas 19. decembra 1917.

4. Nezabúdajme na dámy

Na Stanleyho pohári sa nachádzajú mená dvanástich žien. Samozrejme, všetky z nich boli majiteľky, alebo funkcionárky. Ako prvá sa na pohár dostala Marguerite Norrisová, ktorá bola prezidentkou Detroitu Red Wings od sezóny 1954-55. Jedinou Kanaďankou s menom na slávnej trofeji je Sonia Scurfieldová, ktorá bola spolumajiteľkou Calgary Flames počas ich majstrovskej sezóny 1988-89.

5. Miliónový muž

V roku 1971 podpísal obranca Bobby Orr s Bostonom Bruins päťročný kontrakt, ktorý mu zaručoval ročný príjem 200 000 dolárov. Stal sa tak vôbec prvým hráčom, ktorý podpísal miliónový kontrakt. Počas spomínanej zmluvy nastrieľal 181 gólov a Medveďom sa jeho služby rozhodne vyplatili.

 

6. Na veľkosti nezáleží

Roy Worters, bývalý brankár Pittsburghu Pirates, New Yorku Americans a Montrealu Canadiens bol najmenším hráčom, aký sa kedy objavil v NHL. Napriek svojej výške 160 centimetrov (61 kilogramov) odchytal v rokoch 1925 až 1937 celkovo 484 zápasov.

Na opačnom póle sa nachádza náš Zdeno Chára. Slovenský obor priviedol Boston v roku 2011 k Stanleyho poháru. Ak zohľadníme jeho výšku 205 centimetrov a postavenie na korčuliach, tak sa slávna trofej ocitla nad ľadom v skutku nezvyčajnej výške.

7. Prvé puky

V zámorí sa traduje, že prvé puky boli v podstate len zmrazené kravské lajná . Pár múdrych hláv však našťastie prišlo na to, že puky bude lepšie vyrábať z vulkanizovanej gumy. Štandardný puk je čierny, pričom je hrubý 25,4 milimetra, v priemere má 76,2 mm a váži od 156 do 170 gramov. Medzi najväčších výrobcov na svete patrí slovenská firma Vegum.

8. Pohár

Pôvodný Stanleyho pohár meral iba 17 centimetrov. Pomenovaný bol podľa Lordovi Stanleyovi z Prestonu, ktorý bol v tom čase guvernérom Kanady. Udeľovali ho najlepšiemu z kanadských amatérskych tímov. Najlepší ho dvíhajú nad hlavy aj teraz, pohár už ale narástol na 89,5 centimetrov s váhou 15,5 kilogramov.

 

9. Najtvrdšia strela

Za neoficiálny rekord je považovaná strela Bobbyho Hulla, ktorý mal vystreliť puk rýchlosťou 118 míľ za hodinu. Pravda, v tom čase ešte nebola k dispozícii moderná technológia na meranie rýchlosti strely. Ak vezmeme do úvahy rigorózne merania, tak prvenstvo patrí Zdenovi Chárovi. V rámci Zápasu hviezdy v roku 2012 zaznamenal delovku s rýchlosťou 108,8 míľ za hodinu (175,1 kilometrov za hodinu). Mnohí napriek tomu tvrdia, že ešte tvrdšiu strelu mal Al MacInnis, ktorý však pálil ešte v období drevených hokejok.

10. Góly brankárov

Prvým brankárom, ktorý strelil gól v NHL, bol Billy Smith z New Yorku Islanders. Podarilo sa mu to 28. novembra 1979. Už 21. februára 1971 skóroval aj Michel Plasse, no tomu sa to podarilo v nižšej súťaži CHL. Pravda, išlo o góly, ktoré boli brankárom pripísané ako mužom, ktorý sa posledný dotkli puku z útočiaceho tímu. Prvý skutočný gól ecz celé ihrisko zaznamenal Ron Hextall. Najviac gólov spomedzi brankárov strelil Martin Brodeur, ktorý skóroval až trikrát. Celkovo zatiaľ zaznamenalo gól v NHL jedenásť brankárov.

Zdroj: Hockeywriters.com http://www.hokej.sk

Zanechajte komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.